Kapat X
Anasayfa
Hakkımızda
İlim Ehli Ne Diyor?
Ürün Hakkında
İletişim

Sık Sorulan Sorular

 

Eshel Mest'in ömrü ne kadar?

İtiraf etmek gerekirse bu soru, cevaplaması en zor olan sorulardan bir tanesi. Bu soruyu cevaplamak için götürü bir cevap vermek adeta imkansız. Zira önce kimin? hangi şartlarda? nasıl? ve ne kadar sıklıkta kullandığı? gibi soruların cevaplanması gerekiyor. Her bir sorunun da alt başlıklı soruları oluyor. Mesela; Günlük olarak kullanıldığını varsayılsa, bu defa da hasta yatağında mı? yoksa günde on saat ayakta çalışan bir usta tarafından mı kullanılıyor? gibi sorular akla geliyor. Öncelikle bu noktaların tespit edilmesi gerekiyor. Elbette diğer tekstil ürünlerinin de ömrü söz konusu olduğunda, benzer sorular baş göstermeye başlar. Uzun sözün kısası; Bakım ve tavsiyelerde anlatılan konulara uygun bir şekilde hareket etmek şartıyla Eshel Mest'i günlük olarak kullananların bir kış mevsimi boyunca, yılda birkaç kez seyahatten seyahate kullananların ise uzun yıllar kullanabileceklerini söyleyebiliriz.
 

Eshel Mest'i Uzun Ömürlü Kullanmak İçin Neler Tavsiye Edersiniz?

Öncelikle yıkama talimatına uyulmasını rica ediyoruz. Tekstil ürünlerini yıpratan en büyük faktörlerden bir tanesi şüphesiz yıkanması oluyor. Yıkanma süresini ertelemek için mümkünse mestin içine günlük olarak değiştirmek üzere, ince bir çorap giyilmesini tavsiye ediyoruz. Mestin kullanılmadığı zaman dilimlerinde içini dışına (tersyüz) çevirerek havalandırılmasını ve Eshel Mest'e olan ihtiyacın bittiği andan itibaren mümkün olan ilk fırsatta ayaktan çıkarılmasını öneriyoruz. Zikrettiğimiz tedbirlerle Eshel Mest'lerin ömrünü uzatabilirsiniz.
 

Çoraba mesh edilir mi?

Bu soruya internet sayfalarında sıkca rastlanmaktadır. Öncelikle çoraba mesh edilebilmesi için, fıkhi olarak mestte bulunması gereken tüm özelliklere sahip olmalıdır. Eshel Mest fıkhi olarak bütün şartları yerine getirdiğinden, gönül rahatlığı ile MESH edilebileceğiniz bir üründür. Detaylı bigiyi, sitemizin ''İlim Ehli Ne Diyor?, Mesh Hakkında Genel Bilgi ve Fıkhi Yönü'' üst başlıklı bölümlerde bulabilirsiniz.
 

Eshel Mest ''çorap mı? mest mi?''

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz, seccade için de ''Seccade mi? Kilim mi?'' diye sorulabilir. Bizim için seccade, bir başkası kilim olarak görebilir, kendince haklıdır. İlle de "bu çorap!" diyen olursa, içiniz rahat olsun; "Bu Çoraba Mesh Edilir". Mest ve mesh kelimeleri birbirine çok benzeyen iki terim olduğu için karıştırılıyor. Galat-ı meşhur olarak mest kelimesi çok defa mesh yerinde kullanılıyor. Mest; Üzerine mesh edilebilen bir tür ayakkabı. Kendinden geçercesine haz duymak, manalarına geliyor. Mesh; El sürme. Abdest alırken ıslak elle sığamak, okşamak anlamlarına geliyor. Mesh; yüklem, mest; nesne olmuş oluyor. "Çorap Mest Oldu!" diyoruz, çünkü sıradan bir çorap olmaktan çıktı. Üzerine mesh edilecek bir seviyeye yükseldi. Müminlere ibadet hayatlarında hizmet vermek gibi büyük bir nimete ikrama mazhar oldu, kendinden geçti... MEST! oldu. Ürün "Eshel Çorap" olarak tesmiye edilmedi, çünkü "çorap" kelimesi manayı tam ifade edemiyor. Bahsettiğimiz çorap sıradan değil farklı özellikleri olan bir çorap. Eshel Mest derken "mest" kelimesinin açılımı; "üzerine mesh edilebilen özelliğe sahip çorap" olmuş oluyor. Bu bağlamda haddimiz olmayarak "Mest Çorap" tabirini de tam yerinde bulmadığımızı belirtmek istiyoruz. Çünkü mesti mest yapan üzerine mesh ediliyor olmasından kaynaklanıyor. Yani mest değerini meshe izafe edilmesinden alıyor. O halde çorabın da meste değil meshe izafe edilmesi gerekiyor. Dolayısıyla "Mesh Çorabı" veya kısaca "Mesh Çorap" ifadelerini kullanmayı daha doğru buluyoruz. ESHEL Mest... Çorap Mest...oldu.
 

Eshel Mest yıkanabilir mi?

Elde veya Narin yıkama ile 30 derecede yıkanır. Ütülenmez, kurutma makinası kullanılmaz. Elastik zarın kimyasına zarar verdiği için yumuşatıcı kullanılmaz. Kesici ve delici aletlerden uzak tutun. Aşırı germek ve esnetmek kalıcı deformasyona sebebiyet verebilir. Teknik bilgide izah edilen hava akımına mani olmayan, ayağa rahat oturan, nefes alabilen, klimalı ayakkabılar ile kullanılması tavsiye edilir.
 

Kullanılan özel malzeme ayak mantarına neden olur mu?

Ürün teneffüs edebilen bir yapıda üretildiği için mantar ve benzeri rahatsızlıklara neden olmaz.
© 2011 Herhakkı saklıdır. Eshel Textil
Şehit Hayrettin Yıldırım Cad. No: 28/A Kazım Karabekir Mah. Ümraniye / İstanbul
Tel: 0216 630 64 74(pbx)
anasayfa | hakkımızda | iletişim
web tasarım ve programlama deSen